مقالات

آموزش بافت زنجیره در هنر بافت عروسک


در مقالات قبلی، با هنر عروسک بافی و انتخاب قلاب و نخ مناسب برای شروع این فعالت هنری، آشنا شدید. پس اینبار نوبت یادگیری یکی از مهم ترین تکنیک های بافت عروسک است. یکی از اصلی ترین بخش های قلاب بافی به خصوص برای انجام بافت پایه کوتاه، استفاده از تکنیک بافت زنجیره است. در این مطلب نکات مهمی که برای انجام یک بافت خوب و منظم با روش زنجیره لازم است را به شما آموزش می دهیم. پس با دقت تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

انجام بافت زنجیره در عروسک بافی

قبل از شروع هر کاری، لازم است بدانید آنچه موجب خلق یک اثر هنری با کیفیت می شود، به غیر از تجربه میزان تلاش شما است. اگر اولین بار است که کار با قلاب و نخ را شروع کرده اید، آموزش زنجیره زدن و تمرین مداوم آن، کمک بسیار بزرگی به افزایش مهارت شما می نماید.

آموزش گام به گام تکنیک زنجیره

  1. برای بافت عروسک های مختلف و زنجیره زدن بهتر است از نخ های نه خیلی نازک و نه خیلی زخیم استفاده کنید.
  2. مهم ترین نکته ی اولیه، ایجاد گره ابتدای کار می باشد. انجام این کار به دو روش امکان پذیر است.
  3. روش یک: نخ مورد نظر خود را یکبار دور دو انگشت خود بپیچید، و سپس آن را به صورت عمودی، زیر دایره ی به وجود آمده قرار دهید. سپس آن را با دست یا قلاب خود، از وسط دایره بیرون بکشید. حال یک نیم گره روی نخ خود دارید.
  4. روش دو: هرطور که راحت تر هستید بدون آنکه به دست شما فشاری وارد شود، قسمتی از نخ را دور انگشت خود بپیچید. سپس برای ایجاد گره اولیه قلاب خود را پشت قسمت آزاد نخ قرار داده و قلاب را یک دور میچرخانید. ( توصیه می شود برای بافت تمیز تر از این روش گره استفاده نمایید. )
  5. اگر از روش دوم برای ایجاد گره استفاده نمودید، و حال یک گره روی قلاب خود دارید، زنجیره خود را به این روش ببافید. ابتدا قلاب را مجدد پشت نخ قرار دهید. سپس با قسمت سر قلاب، تخ را گرفته و از داخل گره رد می کنیم. ( حال یک حلقه روی قلاب خود به وجود آوردید. )
  6. با تکرار مجدد بخش 5، نخ شما به صورت یک زنجیره بافته می شود. مهم ترین نکته در این بخش یکنواختی فشار دست شما در تمام مراحل است.
  7. اگر برای ایجاده گره اولیه از روش اول استفاده نمودید، بافت زنجیره شما کاملا مانند آموزش مذکور است. فقط توجه نمایید که گره اولیه شما شل نباشد و تقریبا کمی فیکس قلاب باشد.
بیشتر بدانید
فواید عروسک بافی

جمع بندی

در این مطلب با اولین و مهم ترین بخش عروسک بافی آشنا شدید. اگر به خلق عروسک های دست ساز علاقه مند هستید، باید بافت زنجیره را به خوبی تمرین نمایید. به طوری که زنجیره ی شما در هر اندازه ای کاملا یکنواخت و یک دست باشد. اینکه چه تعداد زنجیره برای بافت عروسک لازم است، در مدل های گوناگون، متفاوت است.

مجموعه بازیامی بهترین آموزش های بافت عروسک و نکات ریزی که شما را در این زمینه یاری می نماید را به شما ارائه می کند. برای پیشرفت در این راه می توانید، از ویدئو های آموزشی این مجموعه که شامل نکات آموزشی مهم و دستورالعمل های بافت جذاب ترین عروسک ها می باشد، استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *